środa, 22 maja
Shadow

Ważne informacje o przekładnikach prądowych

Wskazać można szereg urządzeń elektrycznych. Do tych uznawanych za naprawdę ważne i przydatne zalicza się przekładniki prądowe. Wyróżnia się różne rodzaje przekładników. Przykładem są chociażby przekładniki prądowe niskiego napięcia. W naszym artykule przyjrzymy się jednak istotnym parametrom przekładników prądowych, a także zobaczymy, jakie jest ich zastosowanie.

Istotne parametry przekładników prądowych

Bez względu na to, czy w grę wchodzą przekładniki niskiego napięcia czy inne urządzenia te muszą mieć na sobie tabliczkę znamionową. Bez niej przekładnik nie może być użytkowany. Czytając to, co znajduje się na tabliczce dowiemy się, jakie są wartości:

  • znamionowego prądu pierwotnego;
  • znamionowego prądu wtórnego;
  • mocy znamionowej;
  • klasy dokładności;
  • współczynnika bezpieczeństwa przyrządu – ta wartość określana jest w przypadku przekładników pomiarowych;
  • współczynnika granicznego dokładności.

Tym, na co szczególnie należy zwrócić uwagę jest dopuszczalne maksymalne napięcie pracy. jeśli takiej informacji na tabliczce znamionowej nie widzimy, nie możemy zacząć korzystać z przekładnika.

Jakie jest zastosowanie tych urządzeń?

Dzięki przekładnikom prądowym możliwe jest rozszerzenie zakresu pomiarowego amperomierzy. Przekładniki prądowe wykorzystuje się też wówczas, gdy chcemy oddzielić obwody pomiarowe i zabezpieczone od podstawowego toru prądowego. Przekładniki prądowe to bez wątpienia przydatne urządzenia. Pozwalają między innymi na pomiar dużych natężeń prądu. Zainteresowanych zagadnieniem przekładników prądowych odsyłamy do naszego innego tekstu.