Urządzeń elektrycznych jest wiele. Jednym z nich jest przekładnik prądowy, który jest urządzeniem o wyjątkowo ważnym zastosowaniu. Z jego pomocą można mierzyć duże natężenia prądu miernikami, które mają zdecydowanie mniejsze zakresy pomiarowe. Zobaczmy, jakie są rodzaje przekładników prądowych.
Przekładniki prądowe prądu zmiennego
Przekładnik prądowy to nic innego, jak transformator jednofazowy małej mocy. Pracuje on w stanie, który zbliżony jest do zwarcia. Najczęściej uzwojenie wtórne jest zwarte przez przyrząd pomiarowy. Stosunek natężeń prądów w obu zwojach ma charakter stały. Określa się go mianem przekładni prądowej. Jeśli zmierzymy mały prąd płynący przez uzwojenie wtórne, wartość przekładni prądowej pozwoli na wyznaczenie wartości prądu o dużym natężeniu, który płynie przez uzwojenie pierwotne.
Przekładniki prądowe prądu stałego
Przekładnik prądowy prądu stałego to amplistat, który określa się również mianem transduktora. Składa się z dwóch rdzeni, które ułożone są symetrycznie. Wykonane są z blach ferromagnetycznych. Na rdzeniach znajdują się dwa uzwojenia: pierwotne oraz wtórne. Obecnie możliwe jest stosowanie także przeciętych rdzeni ferromagnetycznych, w których montuje się hallotron. Dzięki temu możliwe jest dokonanie pomiaru strumienia magnetycznego. Przekładnik prądowy to urządzenie elektryczne, o którym można powiedzieć jeszcze więcej. Przedstawiliśmy najważniejsze informacje na jego temat. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy to na tyle zrozumiale, że nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy zrozumiały czym jest przekładnik prądowy.