Błędne jest przekonanie, że jedyną różnicą między oponami zimowymi i letnimi jest wzór bieżnika. W rzeczywistości różnica ta nie jest fundamentalna, a jedynie uzupełnia bardziej znaczące. Podobnie jak wiele innych materiałów, w ekstremalnych temperaturach guma zmienia swoje właściwości. Właśnie dlatego opony zimowe i letnie to dwie różne konstrukcje.
Używanie opon zimowych
Zalecenia dotyczące przejścia z opon letnich na opony zimowe dotyczą temperatury. Opony samochodowe zimowe w temperaturach powyżej 5 stopni Celsjusza są problematyczne. W takich warunkach guma staje się zbyt miękka, zaczyna dosłownie topić się, ponieważ jest przeznaczona do silnych mrozów i jazdy po oblodzonych autostradach. Wiele funkcji opon staje się niedostępnych: musisz zapomnieć o stabilności samochodu na drodze. Podobnie dzieje się w przypadku opon letnich w niskich temperaturach – usztywniają się, tracąc wiele swoich właściwości.
Zalety opon zimowych
Słynny zimowy wzór bieżnika zapewnia najlepszą przyczepność nawet na oblodzonym torze. Opony zimowe zostały również zaprojektowane tak, aby ułatwić kierowcom jazdę po najtrudniejszych odcinkach drogi, gdzie śnieg topi się natychmiast i zamienia nawierzchnię asfaltową w lodowisko. Ponadto istnieją opony z dodatkowymi elementami, takimi jak kolce, które maksymalizują przyczepność na oblodzonej drodze. Właściwie dobrane opony zapewnią bezpieczeństwo w ruchu i ochronią zdrowie i życie nawet w oblodzonych warunkach lub na mokrym śniegu. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowy komplet opon, które poza sezonem mogą być przechowywane w piwnicy lub u mechanika.