Opony zimowe wyjmujemy z garażu, kiedy temperatura spada poniżej zera i utrzymuje się na tym poziomie w dzień i w nocy. Jakie korzyści gwarantują nam opony samochodowe na zimę?
Korzyści ze stosowania opon zimowych.
Wraz z nadejściem sezonu zimowego wielu kierowców ma pytanie, czy warto zmienić opony letnie na opony zimowe? Jedyną rozsądną odpowiedzią jest zdecydowane TAK. Właściwe bezpieczeństwo w różnych warunkach drogowych można osiągnąć tylko wtedy, gdy samochód jest wyposażony w odpowiednie opony. Opony zimowe bardzo różnią się od opon letnich. Mają nacięcia w blokach bieżnika, tak zwane lamele. Które mają inny kształt i głębokość profilu, co zwiększa współczynnik przyczepności do drogi. Widoczne różnice to tylko część zalet opon zimowych. Opony zimowe są wykonane ze specjalnej kompozycji gumy, która pomaga zapewnić dobrą przyczepność w niskich temperaturach, a większość producentów dodaje krzem i składniki do mieszanki, aby zwiększyć funkcjonalność opony.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Opony zimowe wykazują swoją wyższość, szczególnie w niskich temperaturach, nawet na suchym asfalcie. Wyniki testów hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe wykazały, że droga hamowania jest średnio o 30% niższa niż w przypadku opon letnich. Często pojawia się pytanie, czy montować opony zimowe o mniejszej szerokości bieżnika niż latem. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli używasz niskoprofilowych opon letnich. Nie zaleca się instalowania opon zimowych tylko na jednej osi, chociaż przepisy ruchu drogowego tego nie zabraniają. To rozwiązanie zapewnia lepsze przyspieszenie i hamowanie, ale doprowadzi do gwałtownego pogorszenia stabilności podczas pokonywania zakrętów, co może być niebezpieczne.