sobota, 20 kwietnia
Shadow

Skrzynka na listy – która będzie najlepsza?

Skrzynka pocztowa to podstawowe wyposażenie każdego domostwa – i to pomimo tego, iż znajduje się poza domem lub mieszkaniem. To właśnie do niej trafiają listy, przesyłki, ulotki i gazety. Zatem jej zakup jest koniecznością. Ale skrzynki pocztowe występują w wielu formach i rodzajach. Zatem jak wybrać najbardziej odpowiednią? Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Materiał wykonania skrzynki na listy

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze skrzynki na listy jest materiał wykonania. W tym przypadku można wyróżnić kilka rodzajów skrzynek pocztowych:

  • skrzynki drewniane (dobrze się prezentują, ale są mało odporne na warunki atmosferyczne),
  • skrzynki aluminiowe (lekkie i odporne na korozję, dostępne w wielu zróżnicowanych wzorach),
  • skrzynki ze stali (nie są odporne na korozję, ale można je zabezpieczyć przed rdzewieniem).

Najbardziej polecane są skrzynki na listy ze stali nierdzewnej, które są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Przesyłki powinny dotrzeć do adresata w stanie nienaruszonym – wszak do tego służy skrzynka na listy. Stal nierdzewna gwarantuje jej wysoką wytrzymałość.

Sposób wrzucania i odbioru poczty

Innym ważnym kryterium przy wyborze skrzynki na listy jest sposób wrzucania i odbierania przesyłek. Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje skrzynek:

  • zwykłe (w których otwór wrzutowy i drzwiczki znajdują się po tej samej stronie)
  • przelotowe (skrzynki przeznaczone do zabudowy – otwór wrzutowy znajduje się na zewnątrz, a otwór odbiorcy wewnątrz pomieszczenia)

Na uwagę zasługują jeszcze skrzynki typu amerykańskiego – skrzynki wolnostojące, umieszczone na jednej nóżce.

Wybierając skrzynkę pocztową warto także zwrócić uwagę na jej stylistykę i wygląd oraz ewentualne dodatki (na przykład tak zwany gazetnik). Tutaj ważny jest indywidualny gust oraz upodobania domowników.