sobota, 20 kwietnia
Shadow

Kody EAN, czyli co?

Kody EAN to nic innego, jak kody kreskowe. Kupując dowolny produkt, widzimy na nim kod. Co ciekawe, kody EAN są stosowane na całym świecie. Jaka jest ich rola? Po co są stosowane?

Co to takiego?

Kody EAN to Europejskie Kody Towarowe. Zalicza się do nich kody kreskowe, które powszechnie stosowane są na produktach. Najczęściej trzy pierwsze cyfry oznaczają kod kraju, w którym kod został wydany. Co ważne, cyfry te nie mówią ani o kraju produkcji produktu, ani o tym, że jego producent ma w nim siedzibę. Kody nadane w Polsce mają na początku cyfry 590. Znane są także takie warianty kodów, w których pierwsze cyfry mówią o wadze.

W 2005 roku zdecydowano o ujednoliceniu systemu kodów. Obecnie zarówno system europejski, jak i amerykański są takie same. Oznacza się nimi zarówno opakowania pojedyncze, jak i zbiorcze. Stosowany jest także dłuższy kod EAN, który znaleźć można na książkach oraz czasopismach. Legalne kody EAN można obecnie sprawdzić w Internecie. Idealnie nadaje się do tego baza produktowa.

Jak można otrzymać kod EAN?

Kody EAN nadawane są przez europejską organizację GS1. Proces nadawania kodów jest naprawdę szybki. Na ogół kod otrzymamy najpóźniej po trzech dniach. Chcąc sprawdzić kody EAN, warto postawić na spis produktów. Baza produktowa cieszy się obecnie naprawdę dużą popularnością. Wpisując cyfry znajdujące się na kodzie, można szybko dowiedzieć się, do jakiej firmy należy dany kod. Skorzystanie z takiej bazy produktowej jest naprawdę bardzo proste. Jeśli interesują Cię legalne kody EAN, sprawdź: https://www.eprodukty.gs1.pl/