środa, 22 maja
Shadow

Kod EAN: kilka faktów

Każdy, kto robił zakupy z pewnością zauważył, że na produktach znajduje się kod kreskowy. Kody kreskowe, a mówiąc bardziej fachowo kody EAN, stosowane są na całym świecie. Nie ma w sprzedaży produktów, na których kodu brakuje. Czym jest kod kreskowy? Jak jest nadawany? Gdzie go można sprawdzić?

Kody EAN, czyli co?

Kod EAN to Europejski Kod Towarowy. Kod nadawany jest każdemu produktowi, który ma trafić do sprzedaży. Aktualnie kod EAN może mieć jedną z dwóch postaci: trzynastocyfrową (jedna cyfra jest cyfrą kontrolną) bądź ośmiocyfrową (jedna cyfra jest również cyfrą kontrolną). Trzy pierwsze cyfry kodu mówią o tym, w jakim kraju został nadany kod. Nie należy jednak utożsamiać tego z krajem produkcji czy miejscem siedziby producenta. Kod może wskazywać na Polskę, podczas gdy produkt powstał w zupełnie innym kraju.

Obecnie legalne kody EAN można sprawdzić, sięgając po spis produktów. Baza produktowa obejmuje wszystkie legalnie nadane kody. Korzystając z niej, można szybko dowiedzieć się komu dany kod został nadany.

Jak uzyskuje się kody?

Chcąc otrzymać kod EAN, należy zgłosić się do organizacji. Posiada ona uprawnienia do nadawania kodów EAN. Co ważne, jest to jedyna organizacja, która ma do tego prawo. Warto dodać, że obecnie system kodów EAN został ujednolicony i jest tożsamy z systemem obowiązującym na terenie Stanów Zjednoczonych.

Kody EAN znajdują się na każdym produkcie. Aby dowiedzieć się do kogo należy dany kod, wystarczy obecnie wykorzystać spis produktów. Baza produktowa dostępna jest dla każdego zainteresowane.