środa, 22 maja
Shadow

Bezpieczeństwo czarnoprochowców

Karabiny czarnoprochowe były niegdyś dominująca forma pistoletu. Dziś czarnoprochowce, choć w sensie technicznym przestarzałe, nadal fascynują prawdziwych entuzjastów broni.

Czym jest broń czarnoprochowa?

Strzelba czarnoprochowa wymaga więcej uwagi niż nowoczesna broń palna. Aby utrzymać pistolet w dobrym stanie, konieczne jest pełne i dokładne czyszczenie po każdej sesji strzelania. W przypadku rewolwerów czarnoprochowych musisz wyjąć cylinder z ramy i lufy, jeśli to możliwe (rewolwery udarowe Colt można w ten sposób zdemontować) i oczyścić każdą możliwą plamę w jak największym stopniu. Niektórzy ludzie czyszczą karabiny z czarnym proszkiem w swoich wannach. W przypadku pistoletów zanurz ich czarny proszek w wiadrze z wodą z odrobiną mydła.

Bezpieczeństwo użycia broni

Należy jednak przestrzegać kilku ostrzeżeń. Właściwe bezpieczeństwo jest niezbędne w przypadku każdego pistoletu, nie mówiąc już o pistoletach z czarnym proszkiem – a bezpieczeństwo pistoletów z czarnym proszkiem obejmuje kilka wskazówek i sztuczek, które nie dotyczą innych rodzajów broni. Starsze konstrukcje rewolwerów zostały stworzone przed nadejściem paska transferowego i dlatego są podatne na zrzuty ognia. Właśnie dlatego ludzie nosili w tych czasach pustą komorę.

Jeśli używasz czarnego proszku, będziesz musiał również dodać smar do cylindrycznego końca cylindra. Podczas strzelania można zapalić śladowe ilości proszku, co prowadzi do pożaru łańcucha – w którym wszystkie cylindry strzelają jednocześnie – i katastrofalnej awarii pistoletu. Choć nowoczesna broń czarnoprochowa nie ma już wielu wad dawnych rodzajów strzelb i pistoletów, to nadal musimy uważać tutaj bardziej niż w przypadku nowoczesnych projektów karabinów. Aby upewnić się, że dobrze obchodzimy się z bronią, warto odwiedzić sklep z bronią czarnoprochową i zasięgnąć rady doświadczonych sprzedawców.