sobota, 20 kwietnia
Shadow

Rodzaje broni czarnoprochowej

Kiedy słyszymy hasło karabiny czarnoprochowe pierwszą rzeczą, która zwykle przychodzi na myśl, jest zabytkowy karabin. Jednak nowoczesna broń czarnoprochowa przybiera dziś różne formy. Są to strzelby, karabiny, a nawet rewolwery sześciostrzałowe.

Wybór karabinu czarnoprochowego

Strzelba czarno prochowa zapewnia prawdziwemu koneserowi broni doświadczenie, którego nie dorówna żaden nowoczesny, precyzyjnie skonstruowany, produkowany masowo karabin. Trzymanie, ładowanie i strzelanie obudzi pamięć legendarnych bohaterów i złoczyńców, takich jak Czarnobrody, Davy Crockett, Kapitan Kidd i Daniel Boone.

Karabiny czarnoprochowe można dziś kupić w rozmaitych formach. Sklep z bronią czarnoprochową zaoferuje nam karabin skałkowy, kłódkowy i wbudowane ładowanie. Istnieją trzy podstawowe typy ładowarek ładujących i musisz upewnić się, że wybrałeś amunicję, proszek i odpowiednią dla siebie metodę ładowania.

Jak rozróżnić broń?

Tradycyjne czarnoprochowce to karabiny typu flintlock. Karabiny czarnoprochowe tego typu charakteryzują się one bardziej złożonym, ale autentycznym mechanizmem wystrzeliwania oraz dłuższym „tempem skrętu”, który odnosi się do czasu potrzebnego do obrotu pocisku w lufie. Szybkość skrętu wpływa na celność karabinu. Tradycyjne ładowarki z lufą o dłuższym skręcie są na ogół bardziej dokładne, gdy używa się tak zwanych pocisków „bawolich”, które zawierają tradycyjną kulkę ołowianą i nowocześniejszą ołowianą kulę.

Karabiny Flintlock wymagają złożonej operacji załadunku, polegającej na przymocowaniu kawałka krzemienia do młota w celu uderzenia iskier w lampę błyskową, operacja ta jest opisana poniżej.

Z kolei karabiny Caplock mają boczny trzpień wystrzeliwania podobny do karabinu Flintlock, który działa i ładuje się w ten sam sposób, ale używa bardziej nowoczesnej, fabrycznie załadowanej nasadki, aby strzelać z karabinu. Jeśli nie jesteś bardzo doświadczonym entuzjastą broni palnej, zaleca się użycie tej metody i zapoznanie się z mechaniką ładowania lufy przed próbą wystrzelenia krzemienia.