sobota, 20 kwietnia
Shadow

Opony zimowe z kolcami czy bez?

Zimą droga jest pokryta śniegiem, a następnie staje się nieprzejezdna z powodu błota. Z powodu tych trudności opony letnie nie nadają się na zimę. Dzięki odporności na mróz i specjalnej rzeźbie bieżnika opony zimowe są w stanie zapewnić wystarczającą przyczepność na zaśnieżonej drodze, dzięki czemu samochód jest zwrotny nawet w trudnych warunkach. Do wyboru mamy opony samochodowe z kolcami i bez.

Opony samochodowe z kolcami

Przede wszystkim zapewniają wysoką przepustowość. Opony z metalowymi kolcami przeciwpoślizgowymi są potrzebne przede wszystkim kierowcom z regionów, w których zimą występują duże opady śniegu. Dzięki kolcom bieżnika opony te zapewniają dobrą przyczepność na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze. Opony te zapewniają łatwiejsze prowadzenie niż opony bez kolców. Zapewniają też krótszą drogę hamowania.

Opony samochodowe na zimę bez kolców

Opony bez kolców są skuteczne we wszystkich warunkach pogodowych. Jeśli temperatura spadnie do +7 ° C lub niżej. Jeśli ulica nie jest śnieżna, takie opony zapewniają lepsze prowadzenie niż odmiana z kolcami. Opony bez kolców nadają się przede wszystkim na ulice miast, ponieważ ich prowadzenie na asfalcie, a w niektórych przypadkach na błocie pośniegowym, jest lepsze niż w przypadku opon z kolcami. Opony bez kolców zapewniają bardziej miękki i komfortowy ruch. Samochód lepiej się prowadzi.

Jeśli droga jest oblodzona, przyczepność i prowadzenie opon bez kolców jest gorsze niż opon z kolcami. Droga hamowania zwiększa się średnio o 20%. Przy dużych opadach śniegu, opony bez kolców są mniej niezawodne niż z kolcami. Samochód może utknąć na nieutwardzonej drodze.