piątek, 19 kwietnia
Shadow

Membrany dachowe – czym są?

Membrany dachowe są nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem. Jednak jaka membrana dachowa będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Zastosowanie membran dachowych

Membrana dachowa pvc jest nowoczesnym materiałem, który chroni dachówkę przed opadami atmosferycznymi, kondensacją i gromadzeniem się pary w izolacji. Membrana pvc dachowa jest stosowana w następujących przypadkach:

  • Jeśli istnieje różnica temperatur między podłogami – na przykład, jeśli strych nie jest ogrzewany zimą lub jest ogrzewany okazjonalnie;
  • Jeśli występuje różnica temperatur między obudową wewnętrzną i zewnętrzną – na przykład z ogrzewanym poddaszem w zimnych porach roku;
  • Jeśli zastosowane zostaną metalowe pokrycia dachowe, na wewnętrznej powierzchni dachu powstanie kondensacja z powodu różnic temperatur, które zniszczą powłokę.

Membrany dachowe pvc uwalniają nadmiar pary na zewnątrz, chroniąc jednocześnie przed dostaniem się wody do domu (na przykład przed deszczem). Jedynym warunkiem korzystania z membran jest dobra wentylacja. Bez swobodnego obiegu powietrza membrany dachowe są nieskuteczne, dlatego nawet na etapie montażu dachu konieczne jest zapewnienie wszystkich przerw technologicznych między izolacją, hydroizolacją a dachem wymaganych przez producenta.

Jak zastosować membrany dachowe?

W żadnym wypadku nie należy kłaść normalnej hydroizolacji (nie dopuszczając pary) na podłogach oddzielających ciepłe i zimne pomieszczenia – kondensacja nieuchronnie powstanie w izolacji. W rezultacie mokra izolacja nie tylko przestaje spełniać swoje funkcje, ale staje się również źródłem pleśni i grzybów. Istnieją różne membrany dachowe. Od izolacji wewnętrznych przegród do urządzenia dachu wanny.

Niektóre membrany wykonane są z włókniny z włókien polimerowych. Membrany zawdzięczają swoje unikalne właściwości wielowarstwowej strukturze – od dwóch do czterech warstw. Górna zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, dolna pozwala na swobodne przenikanie pary, a wewnętrzna działa jak bariera, zatrzymując wilgoć i nie dopuszczając do jej przedostania się do dolnej warstwy.