piątek, 1 marca
Shadow

Membrana dachowa – profesjonalny montaż

Membrany dachowe zapewniają nam odpowiednią izolację. Są wskazane jednakowo, jeśli chodzi o prywatne domy jak też dachy przemysłowe. Jak przebiega montaż, jeśli chodzi o membrany?

Montaż membrany dachowej

Proces instalacji membrany dla dachów płaskich jest dość prosty, jedynym warunkiem jest przestrzeganie odstępów technicznych i nakładek zalecanych przez producenta. Membrany dachowe są układane na krokwiach blisko izolacji.

Rolki są zwijane poziomo i zaczynają się mocować od dołu do góry – od gzymsu do kalenicy. Jeśli konstrukcja dachu zawiera łyżwy dolne lub skośne, dodatkowe paski są wstępnie układane wzdłuż nich, a główna hydroizolacja jest układana na górze. Izolację można przymocować do krokwi za pomocą zszywacza budowlanego lub ocynkowanych gwoździ z szeroką głowicą. Folia jest połączona między sobą specjalną taśmą montażową z zakładką pionową 20 cm i zakładką poziomą 15 cm. Połączenia pionowe muszą zawsze znajdować się nad krokwiami – są dodatkowo mocowane za pomocą zszywacza.

Na co uważać?

Membrana jest przymocowana za pomocą prętów kraty o wysokości co najmniej 5 cm, przymocowanych wzdłuż krokwi – zapewni to wystarczającą przestrzeń do wentylacji. Aby ułożyć membranę wokół komina lub wentylacji, przez membranę wycina się otwór w kształcie litery H, w którym gwintowany jest element przejściowy.

Krawędzie są przymocowane do komina za pomocą taśmy montażowej, aby zapewnić pełną hydroizolację. Nie zaleca się wkładania membran do rynny – dolna krawędź jest po prostu przymocowana do kroplówki. Najbardziej gęste membrany należy stosować z naturalnymi płytkami. Po pierwsze, ich żywotność wynosi 50 lat lub więcej. I oczywiście membrana powinna również służyć tak samo, jak już pisaliśmy powyżej, wszystkie składniki struktury dachu powinny mieć ten sam zakres. Ponadto podczas ponownego montażu poszczególnych bloków płytek między nimi mogą tworzyć się szczeliny, podobnie jak w przypadku kompozytu. Dlatego w przypadku naturalnych płytek stosuje się najgęstszą membranę.