wtorek, 19 marca
Shadow

Parametry przekładników prądowych

Urządzenia elektryczne są bardzo różne. Wśród nich znajdują się między innymi przekładniki prądowe. Rodzaje przekładników prądowych są bardzo różne. Wymienić można chociażby przekładniki prądowe niskiego napięcia. Tym razem jednak skoncentrujemy się na parametrach przekładników prądowych, a także ich zastosowaniu.

Parametry przekładników prądowych

Każdy przekładnik prądowy – czy w grę wchodzą przekładniki niskiego napięcia, czy inne – ma na sobie tabliczkę znamionową. Znaleźć można na niej informacje dotyczące:

  • znamionowego prądu pierwotnego;
  • znamionowego prądu wtórnego;
  • mocy znamionowej;
  • klasy dokładności;
  • współczynnika bezpieczeństwa przyrządu – ten parametr odnosi się wyłącznie do przekładników pomiarowych;
  • współczynnika granicznego dokładności.

Oprócz tego istotną informacją jest ta dotycząca dopuszczalnego napięcia pracy – nie może jej zabraknąć.

Zastosowanie przekładników prądowych

Zastosowanie przekładników prądowych sprawia, że rozszerzony zostaje zakres pomiarowy amperomierzy. To właśnie z tego powodu sięga się po przekładniki. Przekładniki prądowe wykorzystywane są również do galwanicznego oddzielenia obwodów pomiarowych i zabezpieczonych od podstawowego toru prądowego. Przekładniki prądowe to ważne urządzenia. Rodzaje przekładników prądowych są różne. Możliwy jest dzięki nim między innymi pomiar dużych natężeń prądu. Jeśli temat ten Cię zainteresował, odsyłamy do naszego innego artykułu. Dowiesz się z niego między innymi czym jest przekładnik prądowy prądu stałego.