wtorek, 19 marca
Shadow

Jakie zastosowanie mają szafy sterownicze?

Przybywa zakładów przemysłowych, w których są już nie tylko systemy energetyczne, ale także automatyczne. Kontrolę nad nimi sprawuje oczywiście człowiek. Umieszczenie systemu energetycznego i automatycznego w jednym miejscu w znacznym stopniu tę kontrolę ułatwia. W tym celu wykorzystuje się szafy sterownicze. 

Z czego może być wykonana szafa sterownicza?

Na rynku do wyboru są szafy sterownicze wykonane z bardzo różnych materiałów. Spora liczba modeli to szafy sterownicze, które zostały wykonane z metalu. Na rynku są również szafy do wyprodukowania, których zostały użyte tworzywa sztuczne. Rodzaj materiału, z którego wyprodukowano szafę sterowniczą ma wpływa na jej cenę. Szafy sterownicze umieszczane są w bardzo różnych miejscach. Chronią umieszczoną w nich aparaturę sterowniczą przed wszystkim przed dostępem osób nieuprawnionych. Szafy sterownicze umieszczane są nie tylko wewnątrz różnych obiektów, ale także na zewnątrz. Dlatego muszą być wykonane z najwyższą starannością, aby mogły chronić urządzenia sterownicze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Jakie wymogi powinna spełniać dobra szafa?

Bez względu na to, z jakiego materiału szafa sterownicza została wykonana, musi być ona przede wszystkim szczelna. Elementy, które zostaną w niej umieszczone musi chronić przed kurzem i wilgocią. Musi stanowić także ochronę przed możliwością porażenia prądem. Do urządzeń znajdujących się w szafie sterowniczej nie mogą mieć dostępu osoby niepowołane, szafa musi więc być zamykana.